Haberin Yeni Adresi

1.2 Milyon Öğrenci TEOG Sınavında Ter Döktü

İlk oturumu dün tamamlanan TEOG sınavında, 1 milyon 185 bin 328 öğrenci ter döktü. Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi ve matematik sınavlarına tabii olan öğrenciler, büyük bir sınavı daha geride bırakmış oldu.

1.2 Milyon Öğrenci TEOG Sınavında Ter Döktü
28 Nisan 2017 - 21:24 'de eklendi

Açılımı TEOG olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavı kapsamında yapılan sınavın ilk oturumu dün gerçekleştirilen sınav ile tamamlandı. 1 milyon 185 bin 328 öğrenci, din kültürü ve ahlak bilgisi, matematik ve Türkçe sınavlarına tabii oldu. Uzmanlar yaptıkları açıklamada,sınavların anlama becerisini öğrenme odaklı olduğunu ifade etti. 2 senedir öğrenciler özellikle Türkçe sınavında oldukça zorlanıyordu. Bu sene ise soruların daha basit olması öğrencilerin yüzünü güldüren bir etken oldu.

Bu seneki sınavda çocukları ikileme düşüren ve zorlayan soruların çok fazla olmadığı ifade ediliyor. Türkçe sorularının daha çok gündelik hayatta karşılaşılan sorunlar ile alakalı olduğu, bu nedenle çocukları çok fazla zorlamadığı belirtildi. Uzmanlar, yaptığı açıklamanın devamında matematiğin orta zorluk derecesinde olduğunı belirtti. Öğrenciler ise geometri sorularında biraz zorlandıklarını söyledi. Hem dikkatli okumayı gerektiren hem de çizim yapılması gereken geometri soruları, öğrencileri biraz da olsa zorladı.

TEOG’da Son Günler
Din kültürü ve ahlak bilgisi sorularının ise, bilgi ölçme amaçlı olmasının yanı sıra, öğrencilerin düşünme yeteneklerini de kullanmalarını gerektiren sorulardan oluştuğu ifade edildi. Uzmanlar açıklamalarında bu seneki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularının belirleyici rol oynayacağını ifade etti. Yabancı dil, Fen Bilgisi ve İnkılap Tarihi sınavları ise bugün yapılacak. Sonuçlar haziranda açıklanacak. Sınav soruları ve yanıtları ise kısa zaman içinde açıklanacak.

Heyecan Tüm Hızıyla Devam Ediyor!
MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, yaptığı açıklamada ekstra bir sınav yapmadıklarını açıkladı. Yaptığı açıklamanın devamında ise ‘’TEOG, çocukların eğitim ve öğrenim hayatlarındaki başarılarını ölçme amaçlı yapılan bir sınav. Bu sınav, sınavsız geçişin başlangıcı konumunda. Sınavsız geçiş, ancak bu şekilde hayata geçirebilir’’ ifadelerini kullandı. Öğrencilerin sınav heyecanı devam ediyor. Veliler ise çocuklarını sınava hazırlama sürecinde, çocuklarına verdikleri destek ile onları sınavlara hazırlamaya çalışıyor.

Son Eklenenler
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Son Dakika Haberleri
İLGİLİ HABERLER