Haberin Yeni Adresi

El Yazısı ile Öğrenim Yerine Dik Temel Harfler Geliyor

MEB Bakanı İsmet Yılmaz yaptığı açıklamada yazma eğitiminde değişikliğe gidileceğini açıkladı. İsmet yaptığı açıklamada ‘’ 2017-2018 ders sezonunda, el yazısı ile öğretim yerine dik temel harfler kullanılacak’’ ifadelerini kullandı.

El Yazısı ile Öğrenim Yerine Dik Temel Harfler Geliyor
28 Nisan 2017 - 21:04 'de eklendi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, eğitim ve öğretim hayatında yapılacak olan bir değişikliğin seneye devreye gireceğini açıkladı. Yılmaz yaptığı açıklamada, el yazısı döneminin önümüzdeki sene biteceğini, bunun yerine dik temel harfler kullanılacağını, twitter hesabından yazdı.

El yazısı ile eğitim-öğretime geçilmesinin ardından bazı veliler bu uygulaya karşı çıkmıştı. Veliler çocukların zorlanacağını ifade etmiş ve bu konu hakkında kampanyalar başlatılmıştı. Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanı bu konuda değişikliğe gitme kararı aldı. MEB yaptığı açıklamada, önümüzde sezon dik yazı uygulamasına geçileceğini duyurdu.

El Yazısı Uygulama Tartışmalara Neden Oldu
El yazısı uygulamasına 2005 senesinde geçilmişti. Her branşla ilgili akademik heyet bir çalışma yaparak bu kararı almıştı. Bu değişikliğin amacının, çocukların gelişimi için bunun gerekli olduğu olarak belirtilmişti. Uygulama programı için planlanan hiçbir şey yerine getirilmedi. Defterlerin yapılandırılması, müfettiş ve öğretmenlerin eğitim alması gibi konular uygulamanın gerçekleştirilmesi için gerekli koşullardır. Bu koşullar yerine getirilemediği için el yazısı konusunda istenilen verim alınamadı. Bu da uygulamanın eski haline geri dönmesine neden oldu.

Finlandiya Devrim Yaptı
Sadece Türkiye’de gündem olmayan el yazısı tartışması Avrupa ve Amerika’da da tartışılıyor. Tartışmanın merkezinde ise Finlandiya bulunuyor. Finlandiya geçen sene aldığı kararla bitişik el yazısından vazgeçerek, tablet temelli eğitime geçeceğini duyurmuştu. İngiltere ise el yazısı ile eğitimine devam ediyor. ABD, 45 eyaletinde 2009’dan bu yana tablet ile eğitim yapıyor.

Bitişik el yazısı Avrupa’daki müfredatlarda yer almaya devam ediyor. Almanya’nın 16 eyaletinde uygulamalar farklı olsa bile, ülke bu uygulamadan vazgeçmeyi düşünmüyor. Almanya’daki eğitimciler bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Bir kesin ‘dik temel yazı’ya’ geçilmesi gerektiğini savunurken, farklı bir kesim ise elle yazmanı önemli olduğunu ve çocukların gelişimi için önemli olduğunu savunuyor. Almanya’da ‘bitiliş el yazısı’ eğitimi birinci sınıftan itibaren başlıyor. İlerleyen senelerde ise çocukların bu konudaki yetenekleri geliştiriliyor.

Son Eklenenler
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Son Dakika Haberleri
İLGİLİ HABERLER