Haberin Yeni Adresi

MEB Okul Ücretlerini Elektronik Takibe Aldı

MEB Okul Ücretlerini Elektronik Takibe Aldı
22 Nisan 2017 - 23:30 'de eklendi

Milli Eğitim Bakanlığının geliştirdiği sistem sayesinde özel okulların ücretlerini ve zam oranlarını elektronik sistem sayesinde anlık olarak izleyebiliyor. Bu sayede her okulun yasal olarak yapması gereken zam oranlarını takip edip denetime tabi tutuyor.

Özel okullar yıllık ücretlerine enflasyon oranında zam yapabiliyor. Bunun denetimini yapmak üzere MEB kurduğu elektronik takip sistemi sayesinde bütün okulların ücretlerini görüp bu sayede yasal olarak yapılacak zammı sistem üzerinden görebiliyor. Bütün özel okullar için zorunlu tutulan sistem her okulun ücretlerini sürekli güncellemeler yapılarak izlenmesi sağlanıyor.

MEB tarafından yayınlanan genelgede ara sınıflarını ilgilendirmekte olup ücretlerine zam yapılma oranında “Y.İ, ÜFE TÜFE / 2 ” formülü kullanmaktadır. Ayrıca aynı genelgede enflasyon oranlarına göre çıkan oran üzerine okulun yüzde 5 artış daha kaydedilebileceğini bunun üzerine çıkamayacaklarının hükmü yer alıyor.

Maksimum Artış Oranı %18,69

Nisan ayı itibari ile enflasyon oranı ile hesaplandığı zaman özel okulların yapabileceği en yüksek zam oranı yüzde 18,69 olarak belirlendi. Özel okullar bu yüzdelik üzerine çıkamazken kurulan elektronik takip sistemi üzerinden zam oranlarının takibi yapılıyor. Bu oran ara sınıflar için olmakta olup yeni kayıtlar için herhangi bir hüküm yer almıyor.

Okul Ödemelerini Banka Üzerinden Yapın

MEB velilerin şikayetleri üzerine özel okul ücretlerin ödenmesine dair bir genelge yayınlamıştı. Bu genelge de okul ücretleri banka üzerinden yatırılması hükmedildi. Bu sayede velilerin mağduriyeti en aza indirildi.
Bakanlık sistem üzerinden yapılan zamları sürekli kontrol edip aksi bir durumla karşılaşılması durumunda direk para cezasına çarpılıyor. Ayrıca bakanlık müfettişleri tarafından bu konular en ince ayrıntısına kadar araştırılıyor. Müfettişler öğrenci velisi ile yapılan sözleşme tarihini ve sözleşme yazan miktarı baz alıyor ve sayede zam oranlarını yine belirlemiş oluyor.

Bütün Şikayetler İnceleniyor

Bakanlığa yapılan bütün şikayetler en ince ayrıntısına kadar inceleniyor ve herhangi bir olumsuz bir durum belirlenmesi durumunda özel okullara asgari ücretin 5 katı kadar cezaya çarptırıyorlar.
Ülkemizde yapılan araştırmaya göre şu an özel okullarda okuyan öğrencisi sayısı 1 milyona geçerek yaklaşık toplam öğrenci sayısına oranlara yüzde 7,6 oldu.

Son Eklenenler
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Son Dakika Haberleri
İLGİLİ HABERLER