Haberin Yeni Adresi

MEB’den Özel Okullara Destek!

MEB Özel Eğitim Kurumları Genel Müdür Şamlıoğlu, özel okullarda okuyan öğrenci sayısını arttırmak ve özel okullara destek vermek adına yoğun çaba harcadığını ifade etti.

MEB’den Özel Okullara Destek!
29 Nisan 2017 - 21:30 'de eklendi

Şu an eğitim hayatına devam eden öğrencilerin yüzde 7.6’sı özel okullarda okumaya devam etmektedir. Kemal Şamlıoğlu yaptığı açıklamada, bu oranı yüzde 15’e çıkarmak istediklerini ifade etti. Genel Müdür açıklamasının devamında bunu 2023 senesine kadar yapmak istediklerini belirtti.

Kemal Şamlıoğlu açıklamasında; “Özel okullarda okumak isteyen öğrencilere verilen öğretim ve eğitim desteği, özel okulların büyümesi ile birlikte devlet okullarının yükünün hafifletecektir. 2014-15 Eğitim-öğretim sezonundan beri,özel okullara şimdiye kadar ödenen tutar 2 milyar 103 milyon 125 bin 237 TL. Halen de 315 bin 586 öğrenci Özel okullarda eğitim hayatına devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Öğrenciye Teşvik!
Kemal Şamlıoğu açıklamasının devamında ise; ‘’ 2014-15 sezonunda teşvik ile birlikte; okul öncesi eğitim kurumlarına 2 bin 500, ilk ve ortaöğretim kurumları için 3 bin ve diğer liseler için 3.500 TL ödeme yaptık. 2015-16 sezon için ise bu rakamlar; okul öncesi eğitim kurumları için 2bin 680, ilk ve orta öğretim kurumları için 3 bin 220, diğer liseler için 3.750 TL’ye yükseltildi’’ ifadelerine yer verdi.

Bu yıl ise rakamların daha da arttığını belirten Şamlıoğu “Okul öncesi eğitim kurumları için 2bin 860, ilk ve orta öğretim kurumları için 3 bin 440, diğer liseler için 4 bin TL oldu” dedi. Şamlıoğlu önümüzdeki sezon artışı beklediklerini de sözlerine ekledi.

Velilere Özel Okul Desteği Müjdesi!
MEB, kanun kapsamında açılan Özel okullara, kanunla ilişkili Tebliğ’de yer alan okul çeşitlerine göre öğrencilere önümüzdeki sezon eğitim yılında, eğitim ve öğretim desteği sağlayacak. Bu kaynak ile öğrenci eğitim hayatına devam ettiği sürece karşılıksız olarak bu teşvikten yararlanabilecek.

Öğrencinin başvuru yapması ve belirlenen koşullara uyması halinde, bu teşvikten yararlanacak olan öğrenci saysının 315.000’den 450.000’e çıkması hedefleniyor. Bu destek öğrenciler; disiplin şutu işlememek ve sınıfta kalmamak şartı ile veriliyor. MEB, bu destek ile birlikte özel okullara olan talebin oldukça arttığını ifade ediyor.

Son Eklenenler
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Son Dakika Haberleri
İLGİLİ HABERLER