Haberin Yeni Adresi

ODTÜ Üniversitesinden Yeni Girişim

ODTÜ Üniversitesi reel sektörle ilişki bir yana sektörün taleplerini karşılayan bir fabrika kurdu. İsmi Tasarım Fabrikası olan fabrikanın tamamı ODTÜ’lü öğretim üyeleri ve öğrencilerden oluşuyor. Özel sektörden kendilerine gelen talepleri patentli tasarımlarla karşılayan Tasarım Fabrikası, 5 fakülte 16 farklı bölüm öğrencilerinden oluşuyor.

ODTÜ Üniversitesinden Yeni Girişim
14 Eylül 2016 - 14:33 'de eklendi

ODTÜ Üniversitesi reel sektörle ilişki bir yana sektörün taleplerini karşılayan bir fabrika kurdu. İsmi Tasarım Fabrikası olan fabrikanın tamamı ODTÜ’lü öğretim üyeleri ve öğrencilerden oluşuyor. Özel sektörden kendilerine gelen talepleri patentli tasarımlarla karşılayan Tasarım Fabrikası, 5 fakülte 16 farklı bölüm öğrencilerinden oluşuyor. Tasarım Fabrikasına hastaneler, savunma sanayi firmaları, özel şirketler ihtiyaçlarını söylüyor, fabrikada bu ihtiyaçlar için patentli ürünler tasarlanıyor.

Tasarladığı ürünler ile tüm sektörlere hitap eden ODTÜ Üniversitesi Tasarım Fabrikası, kendilerine gelen taleplerin bir çoğunun devlet kurumlarından olduğunu ve bu taleplerin en iyi şekilde karşılandığını açıkladı. Şuana kadar bir çok farklı projenin içerisinde yer alan Tasarım Fabrikası, kendi geliştirdiği yeniliklerle de dikkat çekiyor. Bu yeniliklerden biri de taşıt sigortaları için planlanan yöntem olarak göze çarpıyor.

Zorunlu taşıt sigortası fiyatlarında düşüş yaratmak için meydana çıkan bu yöntemde araç içerisinde yerleştirilen sistem, sürücülerin araç kullanımlarını puanlandırıyor. Sürücü kırmızı ışıktan geçtiğinde ya da bir hata yaptığında puanında düşme, trafik kurallarına uygun hareket yaptığında ise bu puan artıyor.

Örneğin; Fizyoterapi reddeden Serebral Palsi hastası çocukların el egzersizi yapmasını sağlayan akıllı oyuncak, ürün özelliği zamanla elde şişiyor ve hareketli ediyor. Tasarım Atölyesinden çıkan bir diğer fikir ise Güneydoğu’da hizmet veren ambulanslara yönelik oldu. Engebeli arazide ambulansların daha rahat hareket etmesini sağlayan sistem, tam not almayı başardı.

Son Eklenenler
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Son Dakika Haberleri
İLGİLİ HABERLER