Haberin Yeni Adresi

Okul Seçimini İyi Yapmanın Kuralları

Tüm veliler çocuklarının iyi okullarda okumasını ister. İyi okulu seçimi yapmak için okulun hangi özelliklerine dikkat etmek gerekir? Alanın uzman olan, eğitimci Hayati Oktay, tüm bunlar hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

Okul Seçimini İyi Yapmanın Kuralları
29 Nisan 2017 - 21:27 'de eklendi

Eğitim Öğretim sezonun bitmesine sayılı günler kala, yeni dönem için velilerin okul arayışı tüm hızıyla devam ediyor. Çocukları için en iyisini isteyen veliler, okul seçimlerinde ise titiz olmak istiyor. Peki okul seçimi yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmeleri gerekiyor. İyi okulların ne tür özellikler taşıdığı, eğitim için önemli olan faktörlerin neler olduğu, bunlar cevaplanması gereken sorular. Uzman eğitimci Hayati Oktay konu ile alakalı şu tespitlerde bulundu;

Kaliteli Okul Seçimi Nasıl Yapılır?
Kaliteli okullar güncel ve nitelikli eğitmen kadrosu ile çalışırlar. Eğitimin kalitesini belirleyen faktörler arasında ilk sırada öğretmenler gelir. Bu nedenle gelişim bakımından öğretmenine imkanlar sunan okullar, daha başarılı olurlar.

İyi ve kaliteli okular hibrit eğitim programını uygular. Bu tür okullarda eğitimin temel amacı; insanlık vasıflarına sahip ve yaşadığı dünyayı anlayabilen bireyler yetiştirmektir. Yaşadığı dünyanın daha huzurlu ve yaşanabilir hale gelmesi için çaba sarf eden bireyler yetiştirerek, dünyanın daha iyi bir yer olmasına imkan sağlamaktır.

Kaliteli okulların en önemli göstergesi, yabancı dil eğitimine önem vermeleridir. Gelişen ev globalleşen dünyada yabancı dil bilmek artık zorunlu hale gelmiştir. Hatta 2-3 tane yabancı dil öğrenmek ve ya öğrenmek için temel oluşturmak, çocukların kariyerleri açısından önemlidir.

Eğitim teknolojilerini yakından takip eden okullar her zaman bir adım önde tutulmalıdır. Özel okullar bu bakımdan bir adım öndedir.

Çok yönlü rehberlik hizmeti sağlayan okullar, çocukların kariyer planlaması, kendini tanıması ve kendine uygun mesleği seçmesine yardımcı olması açısından önemlidir. Bu nedenle okul seçiminde bu göz önüne bulundurulmalıdır.

Özlük haklarına önem veren okullar kaliteli okullar arasına girer. Okulda eğitimi veren kişiler öğretmenlerdir. Bu nedenle öğretmen eğitimi, motivasyonu çok önemlidir.

İyi bir okul seçimi, iyi bir kariyer seçimi demektir. Bu nedenle veliler okul seçiminde dikkatli olmalıdır.

Son Eklenenler
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Son Dakika Haberleri
İLGİLİ HABERLER