Haberin Yeni Adresi

Okullarda Yöneticiler İçin Yeni Düzenleme

Okullarda Yöneticiler İçin Yeni Düzenleme
29 Nisan 2017 - 21:23 'de eklendi

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda yönetici olarak görev yapan kişiler için yeni düzenleme yaptı. MEB’in yaptığı düzenlemeye göre, okullara yönetici olacak kişiler sıralama sonucu belli olacak. Bu sıralama sözlü sınavın ve değerlendirmenin ortalaması alınarak yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı yeni düzenlemeler yapmaya devam ediyor. Bakanlık son yaptığı düzenleme ile, okullarda yönetici görevlendirme şeklini değiştirdi. Kişilerin yönetici olarak görevlendirilmesi için sözlü sınav ve değerlendirmenin ortalaması alınarak yapılacak. Puanı fazla olan eğitmenin yönetici olma şansı daha fazla olacak. MEB’e Bağlı Kurumlara ilişkin Görevlendirme Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Okullarda Yönetici Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?
Kişinin, okullarda yönetici olarak görevlendirilebilmesi için, yüksekokul mezunu olması ile birlikte, Bakanlık kadrosunda Öğretmen olarak görev yapıyor olması gerekmektedir. Öğretmenlerin müdür olarak görevlendirmesi şartların en az birini taşıması gerekiyor. Bu şartlar ise ‘’müdür başyardımcısı, kurucu müdür müdür yardımcısı ve müdür yetkili öğretmen olarak en az 1 sene görev yapmış olmak’’, ‘’daha önceden müdürlük yapmış olmak’’ , ‘’Bakanlığın şube müdürlüğü görevinde ve ya daha yüksek unvana sahip bir kadroda görev yapmış olmak’’ olarak belirlendi.

Öğretmenin, müdür yardımcısı ve ya müdür başyardımcısı olarak görevlendirilebilmesi için aranan şartlar ise; ‘’kurucu müdür, müdür, müdür yardımcısı yada yetkili öğretmen , müdür başyardımcısı olarak görev yapmış olmak’’, ‘’ Bakanlığı şube müdürlüğü görevinde ve ya daha yüksek unvana sahip bir kadroda görev yapmış olmak’’en az biri olması. Bu şartlar yerine getirildiği takdirde öğretmenler, yönetici olmak için adaya olabilecek.

Yönetici Değerlendirme Formu ve Sözlü Sınav Formu Nedir?
Yönetici adaylarının değerlendirilmeleri, Bakanlık tarafından belirlenen ‘’Yönetici Değerlendirme Fonu’’ üstünden değerlendirme altına alınacak. Sözlü sınavları ise sözlü sınav komisyonu hazırlayarak, adayları ‘’Sözlü Sınav Forumuna’’ göre değerlendirecek.

Yöneticilerin görevlendirilme şekli ise, belirlenen formlar üzerinden yapılan değerlendirme sonucu yapılacak. Bu iki formun ortalaması alınacak. Puan fazla olan öğretmen, yönetici olarak atanmaya hak kazanacak. Yönetici olmak isteyenlere bu değerlendirmeler için duyurular ise, değerlendirme tarihinden on gün önce yapılacak.

Son Eklenenler
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Son Dakika Haberleri
İLGİLİ HABERLER