Haberin Yeni Adresi

TEOG’a Girecek Adaylara Önemli Uyarılar

TEOG’a Girecek Adaylara Önemli Uyarılar
22 Nisan 2017 - 22:08 'de eklendi

Geçen dönem Kasım ayında yapılan TEOG sınavının ilk adımını atlatan öğrenciler, 26-27 Nisanda TEOG sınavının 2. Dönem sınavlarına girecek. Sınava bir hafta kalması ile birlikte bütün öğrencilerde heyecan ve stres artmaya başlarken ailelerinden aldıkları destek sayesinde bu süreçte daha rahat olabilirler.

Son bir hafta kalması ile birlikte öğrenciler kadar velilerde heyecanlanırken uzmanlardan TEOG için aile ve öğrencilere önemli uyarılar geldi. Uzmanlar öğrencilerin stres ve heyecanının en çok ailelerin etkilediğini dile getirirken, yapılan araştırma sonucunda ailenin davranışları öğrenci üzerinden çok büyük etki yaratmaktadır. Veliler çocuklarının her adımda destek olması durumunda onu dinleyip anlaması gerekmekte olup bunu yapan velilerin çocukları daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Bu sınav süresince veliler çocuklarını baskı yapmak yerine onlara destek vermesi durumunda sınav gününe kadar ve sınavda daha az heyecan ile stres yapıp sınavları daha iyi geçtiği gözlenmiştir.

İlk sınavı başarısız olanlar kaygılanmasın
İlk sınavı kötü geçen öğrenciler genellikle kendilerine ben bu sınavı da yapamam bu sınavda kötü alırım diye sorular sorup kötümser yaklaşmaktadır. Ancak velilerinden aldıkları destekleri sayesinde ilk sınavı kötü geçen kişiler ikinci sınava daha iyi hazırlanıp yüksek motivasyonla daha iyi başarı elde edebilirler. Veliler onlara daha değişik soru tarzları sorular sorup çalışmasına motive edebilirler. Ancak hiçbir zaman ilk sınavım kötü geçti diye ikinci sınava çalışmamak veya kötümser olmamaya yer verilmemelidir.

Uyku Düzeni Önemli
Son bir hafta içerisinde ise kısa konu tekrarları ile bol test çözülmesi önerirken uyku düzeni son haftada düzene sokulması gerekmektedir. Genelde son bir hafta sınav günü uyanılacak saate göre uyku düzeni oluşturulması sınavda daha rahat ve başarılı olmanıza etki edecektir.

Teog Öncesi Bu Konulara Dikkat

TEOG sınavına hazırlanan öğrencilerin yaşadığı kaygılar, sınava hazırlanma süreci ne kadar uzun olursa olsun şu sıralar oldukça hissedilir durumda. Velilere düşen görevc ise çocucuğun kaygılı olup olmadığını anlayarak en doğru şekilde duruma müdahale etmek. Bu sürecin iyi yönetilmesi hem öğrencinin ruh sağlığı hem de sınav için önemli.
TEOG sınavına az sayıda kalan şu günlerde çocuklar ve veliler büyük heyecan yaşamaya devam ediyor. Bu dönemlerde çocuklarda yaşanan kaygıların üstünden gelmek zor değil. Uygulanacak bazı yöntemler ile bu kaygı sürecinden öğrenciler rahat bir şekilde sıyrılabilir. Öğrenci üzerinde kaygı yaratan en öneli faktör ailelerinin beklentileri ve hedefleridir. Bu beklentiler aileler ile çakıştığı zaman olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda ailelerin, çocuklarının sorumluluk ve görevlerini yapmalarını engellemeleri gerekir. Aileler, zaman yönetimi konusunda çocuklarına yardımcı olmalıdır. Çocuklarının başarısızız olması durumunda onları yargılayacak bir ortam olmayacağını düşünmelerini sağlamaları gerekir.

Çocuklar, çevredeki kişiler ile kıyaslanma yapıldığı zaman sınav kaygısı yaşarlar. Bu kaygı aslında öğrencinin sınavı ne kadar çok önemsediğini gösterir. Bu kaygı duygusunun dengeli yaşanması gerekir. Dengeli yaşandığı takdirde öğrencinin sınava karşı sorumluluğu artar. Dengeli kaygı öğrenciyi planlı ve disiplinli çalışmaya iter.
Veliler sınav hazırlık süresince çocuklarının yanında olmalıdır. Öğrenciler sınav hazırlık sürecinde hem kendilerinin hem de ailelerinin bir beklenti içinde olduklarını bilirler. Ailelerin yanlarında olduğunu hissetmesi öğrencilerin sınav sürecinde ruhsal olarak kendilerini iyi hissetmesine neden olur. Velilere düşen bir diğer görev ise öğrencilere uygun ve rahat bir çalışma ortamı hazırlamaktır. Baskıcı tutum sergilenmeyen ve huzur ortamı bulunan bir evde öğrenci daha verimli ders çalışır.

Gereksiz televizyon programları izlemek yerine öğrenciyi kitap okuma gibi anlamlı aktivitelere itmek gerekir. Çocukların boş zamanlarında kitap okuması hem ruhsal hem de bilgi aktarımı açısından oldukça önemlidir.
Kritik bir diğer nokta da öğrencilerin, veliler tarafından başkaları ile karşılaştırarak değerlendirilmesidir. Bu öğrenci üzerinde büyük bir baskıya neden olur. Çocuğun sizin için değerli olduğunu bilmesi ve önemli olanın sadece kendi hayatı olduğunun farkında olması gerekir.

Sınav öncesi en az sınav günü kadar önemlidir. Sınav sürecinde öğrencinin kendisini yormadan hayatına devam etmesi gerekir. Kaygı durumu her ne kadar yaşamı zorlaştıran bir durum olsa da bazı motivasyon yöntemleri ile öğrenciler kendilerini daha rahat hissedebilir. Öğrencinin sınava rahat, huzurlu ve mutlu bir şekilde girmesi başarısını arttıracaktır.

Son Eklenenler
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Son Dakika Haberleri
İLGİLİ HABERLER