Haberin Yeni Adresi

Türkiye’deki Öğrenciler Çok Mutsuz!

Uluslar arası Öğrenci değerlendirme programı ‘’Öğrenci ferahı’’ araştırma sonuçlarına göre en mutsuz öğrencileri Türkiye’deki öğrenciler olduğu belirtildi. Araştırmaya 72 ülkeden 540 bin öğrenci katıldı. Araştırma sonuçları, Türkiye’deki öğrenciler çok mutsuz olduğu yönünde.

Türkiye’deki Öğrenciler Çok Mutsuz!
28 Nisan 2017 - 21:12 'de eklendi

Uluslar arası Öğrenci Değerlendirme programı (OCED) Ülkerleri arasında öğrencileri en mutsuz olan ülke belli oldu. Değerlendir programı PISA, 2015 senesindeki araştırma kapsamında 3. Raporunu açıkladı. Açıklama sonuçlarına göre öğrencileri en mutsuz olan ülke Türkiye. ‘’Öğrenci Refahı’’ konulu araştırma için 72 ülkeden 540 bin öğrencinin arkadaşları ve öğretmenleri ile olan ilişkileri, okul performansı, okul dışı etkinlikleri ve aile ortamları ele alındı. Bu araştırma sonucunda ortaya çıkan ise Türkiye’de öğrencilik yapan gençlerin mutsuz olduğunu gözler önüne serdi. ‘Yaşam memnuniyeti’ sıralamasında 6.12 puan alan Türkiye, bu puan ile son sırada kaldı.

En Mutsuz Öğrenciler Türkiye’de
Aynı araştırmada, en mutlu öğrencilerin Meksika’da olduğu ifade edildi. 8.27 puan alan Meksika, öğrenciler için en güzel ülke konumunda. Sıralamada ise Finlandiya ikinci konumda. Eğitimde yaptığı devrimler ile dikkat çeken ülke, PISA’da en iyi performans gösteren ülkeler arasında 7.89 puan alarak 2. Olmaya hak kazandı. Hollanda ise 3. Sırayı kaptı. Hollanda sıralamada 7.83 puan elde etti. PISA verilene göre, Türk öğrencilerin özellikle 15 yaş altında olan kısmının %28.6’sının hayatından hiç memnun olmadığı ortaya çıktı. PISA’nın 15 yaş altı öğrenciler için mutsuzluk oranı ise %11.8.

Araştırmaya göre Türkiye’de yaşayıp hayatından memnun olan öğrenciler ise anketin %26,6’lük kısmını oluşturuyor. Dünya genelinde ise bu oran %34. Araştırma sonucunda Türkiye’deki öğrenciler sınav kaygısını çok fazla hissettiği ortaya çıktı. Türk öğrencilerin sınava çok iyi hazırlanmasına rağmen bu kaygıyı yaşadığı ifade edildi. Bu konuda ise İtalya 2. sırada yer alıyor.

Türkiye’de Zorbalık Oranı
Zorbalığa maruz kalan öğrenci oranı %18.6 olan Türkiye, bu konuda diğer ülkelerin gerisinde kaldı. Türkiye’de yaşayan öğrencilerin bu araştırma sonucu çok mutsuz olduğu ve bu mutsuzluğun gelecek kaygısı yarattığı ifade edildi. Araştırmalar 2015 senesinin verilene göre düzenlemiş olup, 72 ülkeyi kapsamaktadır.

Son Eklenenler
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Son Dakika Haberleri
İLGİLİ HABERLER