Haberin Yeni Adresi

Milli Savunma Üniversitesi 5 Bin 268 Öğrenci Alacak

Milli Savunma Üniversitesi 5 Bin 268 Öğrenci Alacak
22 Nisan 2017 - 11:58 'de eklendi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın yaptığı açıklamada 2017 – 2018 eğitim-öğretim yılı için Milli Savunma Üniversitesi’ne 5 Bin 268 sayıda kontenjan açtıklarını bu sayıda öğrenci kabul edeceklerini belirtirken asker olmak isteyen öğrencilere de seslendi.

Asker alımlarını bu sene Milli Savunma Üniversitesi üzerinden yapılacak olup Milli Savunma Bakanlığı Fikri Işık ise konu hakkında öğrencilere detaylı bilgiler verdi. 2017-2018 eğitim öğretim yılı için yaklaşık olarak 5 bin 268 öğrenciyi üniversitelerine kabul edeceklerini belirtirken gençlerin bu tercihini iyi değerlendirmelerini ve asker olup üniversitemizde okumak isteyen tüm adayların müracaat tarihleri içerisinde başvurularını yapmalarını gerektiğini belirtti.

Ayrıca yaptığı açıklama ülkemizin bu başarılı ordusunda üniversitemiz sayesinde görev yapmak isteyen adaylara seslenirken onlara bu teşkilata davet edip bu şerefli ordunun bir üyesi olmaya davet etti. Gerekli şartları sağlayan bütün gençlerin başvurularını en geç 25 Mayıs 2017 tarihine kadar yapabileceklerini belirtirken başvurular resmi kanallar üzerinden devam etmektedir ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Üniversitesine ilginin oldukça fazla olduğunu söylerken bu memnuniyetten hoşnut olduğunu bugüne kadar 66 bin öğrenci yetiştirdiklerini 310 bin üzerinden fazla başvuru aldıklarını söyledi. Başvurular direk olan Milli Savunma Bakanlığı web sitesi üzerinden yapabilirken www.msb.gov.tr adresinden yapılacak. Milli Savunma Üniversitene bağlı olan Subay ve Astsubay yetiştiren Harp ve Astsubay meslek yüksek okullarına başvurular 19 Nisan tarihi itibari ile başlamış olmakta olup 25 Mayıs’a kadar devam edecek. Başvuruların bitmesinden itibaren sınavlar yapılarak kabul edileceğini belirtirken bu sınavların yapılma yeri Ankara olarak ön görürken tarihler ise 19 Haziran ile 4 Ağustos arasında olacaktır.

Ayrıca daha önceden de yapılan şehit malul gazi ve muharip gazi çocuklarına puanlarında ek %10 verilirken bunlara özel olarak yüzde %5 kontenjan oluşturarak daha iyi imkanlar sunulması hedeflendi. Daha önceden açıklanan Milli Savunma Üniversite kız öğrenci alınmayacak konusunda kararlarımızı değiştirerek bu sene için açtığımız kontenjanlarda onlara yer vererek yaklaşık olarak 60 civarında kız öğrenci alımı yapacaklarını ifade etti.

Bu sayı ihtiyaçlar konusunda daha çok değişebileceğini söylerken ihtiyaçlarımız doğrultusunda kontenjanları belirleyip ona göre hareket ediyoruz. En büyük ihtiyacımız ise kara biriminde olmakta olup kara harp okulu ve kara astsubay meslek yüksek okuluna yaklaşık bin üzerinden öğrencimiz olacak. Bunları ise aynı orantıda olmak üzere hava ve deniz olarak devam etmekte olup ayrıca meslek yüksekokullarımızda bando astsubay da yetiştirmeye devam edeceğiz.

Son Eklenenler
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Son Dakika Haberleri
İLGİLİ HABERLER