Haberin Yeni Adresi
Gülşen Eşsiz - gulsenessiz01@gmail.com
Yazarın Tüm Yazılarını Görmek İçin Tıklayın

Burun Tıkanıklığı ve Sağlık

Burun Tıkanıklığı ve Sağlık
29 Nisan 2017 - 21:20 'de eklendi

Kalp rahatsızlıkları, uyku apnesi, tansiyon ve çeşitli performans bozukluklarından kaynaklanan burun tıkanıklığı, insanın hayat kalitesini düşüren önemli bir sorundur. Peki burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Bu konu hakkındaki bilgiler şu şekilde.

Buru, inanın yüz eteğinde önemli olduğu gibi, çok fazla fonksiyon taşıması açısından da önemli bir yere sahiptir. Kişi burnundan iyi nefes alamıyorsa, uyku apnesi, tansiyon, çeşitli performans bozuklukları ve kalp rahatsızlıkları gibi ciddi hastalıklara yakalanmış olabilir. Burundan nefes alma sorunun toplumda sıkça görülen sorunlardan biri olduğunu belirten KBB Hastalıkları ve Baş Boyun Cerahhisi Uzmanı Doktor Seçin Ulusoy, burun tıkanıklı ile ilgili detaylı bilgi verdi.

Burun Tıkanıklığı Sorununa Çözümler
Burunda kıkırdak ya da kemik eğriliği, sonrada alınan darbe sonucu oluşabileceği gibi genetik faktörlerden dolayı da olabilir. Kişinin hiç hatırlamadığı darbeler, zaman içinde değişime uğrayarak eğikliğe neden olabilir. Örneğin doğum esnasında, bebeğin ana rahminden çıkış esnasında kıkırdakta biraz zorlanması sonucu çeşitli darbelere maruz kalabilir ve minik kıkırdık çatlakları zaman belirginleşerek zaman içinde burun deliğini tıkayacak devisyonlara neden olabilir.

Burun için gerekli olan cerrahi müdahaleler, burun tıkanıklığı yaratan nedene göre belirlenir. Bunlar alt burun kemiği eğriliği ameliyatı, alkt burun etlerinin küçültülmesi, burun estetiği gibi operasyonlardır. Aynı zamanda hastada kronik sinüzit var ise, sinüzit ameliyatı, estetik ameliyatı ile birleşebilir. Bu çok sık kullanılan bir yöntemdir.

Hamilelik Döneminde Burun Tıkanıklığı
Hamilelik dönemimde oldukça sık görülen burun tıkanıklığının nedeni hormonal değişimlerdir. Kan dolaşımında artış olur ve bunun sonucu burun tıkanıklığı ve kanamalar meydana gelir. Bebek ve anne sağlığı açısından bu durumun gebelik öncesi düzeltilmesi gerekir. Burun tıkanıklığı, gebelik sürecinde aksamalara neden olabilir. Doğum sırasında yaşanma ihtimali olan burun tıkanıklığı, doğumu zorlaştırma riski taşımaktadır. Bu nedenle anne adaylarının dikkatli olması gerekir. Planlı gebelik öncesi, eğer burun tıkanıklığı sorununuz varsa buna önlem almanız gerekir. Bu hem kendi sağlığınız hem de bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Çocukluk çağında yaşanan burun tıkanıklığının nedeni ise genellikle geniz etlerinin büyümesidir. O çağlarda kemik eğrilikleri ve kıkırdak henüz ilerlemez. Geniz eti her çocukta bulunur ve 2 yaşında büyümeye başlayarak 7-8 yaşında küçülme sürecine girer 12-14 yaşında ise kaybolur.

Son Eklenenler
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Son Dakika Haberleri
İLGİLİ HABERLER