Haberin Yeni Adresi
Seçkin Erselim - seckinerselim@hotmail.com
Yazarın Tüm Yazılarını Görmek İçin Tıklayın

Motivasyon Kazanmak İçin Etkili Yöntemler

Motivasyon Kazanmak İçin Etkili Yöntemler
22 Nisan 2017 - 12:37 'de eklendi

Kişinin mutlu ve başarılı olabilmesinde motivasyon çok büyük önem taşımaktadır. Kendi kendimizi motive edebilmemiz ve bunu istikrarlı bir şekilde devam ettirebilmemiz için bazı noktalarda dikkatli olmalıyız. Ufak çaplı ipuçları ile kişisel motivasyonumuzu arttırabilir ve bunu geniş bir sürece yayabiliriz.

Motivasyon kazanmak için en önemli yöntemlerden biri hikaye yazmaktır. Kişi kendi arzu ettiği hikayesini yazarak geleceğe dair büyük bir motivasyon kazanabilir. Gelecekte yapmak istediklerimizi olmak istediğimiz yerleri, sahip olmak istediklerimizi ve yaşamak istediklerimizi bir kağıda yazarak motivasyon kazanmak için önemli bir adım atabiliriz. Bu şekilde kişi hem anlık olarak hem de gelecek motive olabilir.

Motive Olmak İçin Hayal Kurun!
Bir diğer motivasyon kazanma ve arttırma tekniği ise geleceği gözümüzde canlandırmaktır. Bu motivasyon tekniğinde kişi gözlerini kapatır ve gelecek hakkında hayal kurar. Bu hayaller kişinin olmak istediği yer, yapmak istedikler, amaçları ve arzuları doğrultusundadır. Kişi bu hayallerine ulaştığı zaman elde ettiği mutluluğu hayal eder ve bu şekilde yüksek bir motivasyon elde eder. Aynı şekilde geçmişi düşünmekte önemli bir motivasyon tekniğidir. Kişi geçmişini düşünerek o günden bu güne ne kadar çok yol kat ettiğini görebilir. Aynı zamanda kişi nerelerde hata yaptığını, hedeflerine ne kadar ulaştığını bu şekilde anlayabilir. Kişinin hedeflerine ulaşması, doğru yolda olup olmadığını anlamasını sağlaması için oldukça önemlidir. Sürekli olarak geçmişe takılıp kalmak yanlıştır ama kişinin kendini muhakeme edebileceği kadar geçmişi düşünmesi motivasyon açısından önemlidir.

Bir diğer motivasyon kazanma tekniği ise gelecek hakkında büyük düşünmektir. İnsanlar bazen büyük düşünmekten korkabilir. Planlarını ve hedeflerini gözlerinde büyütebilirler. Bu da kişinin hedefe giden yolda sendelemesine yol açar. Aynı zamanda, büyük düşünmek başarısızlıklara katlanmayı kolaylaştırır. Büyük hedefe giden yolda küçük başarısızlıklar daha kolay bir şekilde atlatılabilir. Boğulacaksan büyük denizde boğul fikri ile yola çıkmak başarıya giden yolda mantıklı bir yoldur.

Kişinin kendini eğitmesi, hedef ve amaçları doğrultusunda ilgili olan bilgileri öğrenmesi, okuması, konuşması motivasyon arttırma noktasında önemli bir adımdır. Bilgi, motivasyon sağlayıcılık konusunda etken rol oynar. Amaçları doğrultusunda bilgi sahibi olan kişilerin özgüvenleri yüksek olur. Yüksek özgüven başarı ve mutluluk getirir. Bilgi sahibi olabilmek için kendinize iyi bir rol model bulabilirsiniz. Bu sayede kendinizi hedefinize daha yakın hisseder ve motivasyonunuzu yüksek tutarsınız. Saygı duyduğunuz, değer verdiğiniz ve kendisi gibi olmak istediğiniz birisi olursa hedefinize daha çok yaklaşmış sayılırsınız. Çevrenizde böyle bir kişi yoksa ünlü birini rol model olarak alabilirsiniz. Yaptıklarını ve özel hayatını araştırarak, hedeflerinize ulaşmak için kullanabilirsiniz.

Son Eklenenler
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Son Dakika Haberleri
İLGİLİ HABERLER