Haberin Yeni Adresi
Volkan Yılmaz - vyilmaz1985@gmail.com
Yazarın Tüm Yazılarını Görmek İçin Tıklayın

Teknolojinin Hayatımızdaki Önemi Artıyor

Teknolojinin Hayatımızdaki Önemi Artıyor
21 Nisan 2017 - 11:54 'de eklendi

Teknolojinin hayatımızdaki rolü ve önemi her geçen gün artmaktadır. Bakıldığı zaman günümüzde teknoloji büyük bir sükse yakaladı. Teknoloji alanında yapılan bir çok yenilik ile birlikte kişilerin buna uyma zorunluluğu doğdu. Teknolojinin hayatımızdaki rolü bu yenilikler ile birlikte tekrar sorgulanmaya başladı.

Kullanılan teknolojik cihazlar ve ekipmanlar düşünüldüğü zaman teknolojinin hayatımız için ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Kişilerin teknoloji ürünlerini daha verimli kullanmaları oldukça önemlidir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sosyal hayatımızda bazı aksamalar meydana gelmektedir. Sosyal hayat yerini sosyal medya almış durumda. Kişiler iletişimi yüz yüze kurmak yerine teknoloji vasıtasıyla gerçekleştiriyor. Teknolojiyi sosyal medya ile kısıtlamak tabii ki doğru değil.

Etrafımıza baktığımız zaman çoğu ürünün teknoloji ürünü olduğunu görebiliriz. Fakat ileri teknoloji ürünlerinin kişilerin hayatlarını kolaylaştırdığı kadar kişileri tembelliğe götürdüğü gerçeği de vardır. Teknolojik ürünlerin parayla satın alınması, paranın değerini her geçen gün arttırmaktır. Kişiler rahata ve refaha kavuşabilmek için ileri teknolojiye ihtiyaç duyar, bunun için daha fazla para kazanmaları gerekir. Para kazanmak için farklı yollar ararlar ve bu bir kısır döngü şeklinde gelişir.
Teknoloji denildiği zaman akıllara ilk olarak akıllı telefonlar gelir.

Akıllı telefonlar ile kişilerin hayatlarını sadece telefon üzerinden yönetecek hale geldi. Bu insanların hayatında büyük kolaylık sağlamaktadır. Fakat akıllı telefonların bazı uygulamaları kişilerin çok büyük bir zamanını çalmaktadır. Örneğin akıllı telefonda bulunan oyunlar, insanlar için bağımlılık yaratabilmekte, öyle ki kişiler telefonlarının başında zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacak duruma gelmektedir. Akıllı telefonlar ile sosyal hayatlar, sosyal medya üzerinden yaşanır hale gelmiştir.

Teknolojiye hapsolmak yerine en verimli şekilde kullanmak gerekir. Teknolojik ürünlerin insan yapımı olduğunu unutmamalıyız. Teknolojik ürünlere kendimizi hapsetmemiz ruhsal açıdan kendimize zarar vermemize neden olabilir. Örnek olarak bilgisayar oyunları yüzünden kendini eve hapseden binlerce insan bulunmaktadır. 7’den 77’ye her insan bu gurubun içinde olabilir. Bilgisayar oyunları kimi insan için rahatlatıcı nitelikte olsa bile bunu takıntı derecesine çıkarmak yersizdir.

Teknolojiyi hayatımızdan çıkardığımızda geriye bir şey kalmıyorsa bu büyük bir sorundur. İletişim, sevgi,saygı ve benzeri duyguların gelişmediği insanlar hayattan tam olarak zevk alamazlar. Eğer teknolojiyi hayatımızdan çıkardığımızda geriye hiçbir şey kalmıyorsa biz de bu grup içindeyiz demektir. Teknolojinin hayatımıza getirdiği kolaylıklarda biri de e-kitap uygulamalarıdır. Ama düşünüldüğü zaman kitabı elimize alıp o şekilde okumak mı yoksa tablet üzerinden kitap okumak mı? İşte bu tartışılır…

Son Eklenenler
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Son Dakika Haberleri
İLGİLİ HABERLER