Haberin Yeni Adresi

Gökdelenleri Robotlar Temizleyecek!

Gökdelenleri Robotlar Temizleyecek!
28 Nisan 2017 - 21:36 'de eklendi

Tower Craft Genel Müdür Bilici yaptığı açıklamada gökdelen temizliği için robot için ilk siparişlerini aldıklarını ifade etti. Murat Bilici ‘’ Gökdelenlerin, dış cephesinin temizliği için tasarlanan ve yapay zekaya sahip olan akıllı gökdelen temizliği robotu için ilk siparişi aldık’’ ifadelerini kullandı.

Temizlik Sektöründe İnanılmaz Adım
TUBİTAK Marmara Teknokent Teknoloji Serbest Bölgesinde faaliyetlerine devam eden Tower Craft’ın Genel Müdürü Bilici, yaptı açıklamada, gökdelenlerin son zamanlarda sayılarının çok fazla artığını ve binaların dış cephesinin temizlenmesinde zorluklar yaşandığını belirtti. Murat Bilici açıklamasını devamında bir arkadaşı ile birlikte akıllı gökdelen robotu üretme kararı aldığını açıkladı.

Projenin Ar-ge çalışmasının 4 sene önce yapıldığını ifade eden Murat Bilici ‘’ 50 kişilik teknik ekip ve akademisyenler ile 4 senelik bir çalışma sonucu ürün üretildi. Gökdelen temizlik robotu 3,5 milyon dolara mal oldu. Robottan 7 farklı propotip ürettik. Ürünün üretimi için TUBİTAK Gebze yerleşkesinden fabrika kurmak için çalışmalarımız devam ediyor’’ dedi.

İnanılmaz İcat İle Gökdelenler Temizleniyor!
Adı Tower Craft olan gökdelen temizlik robotu, fuarda oldukça büyük ilgi gördü. Tower Craft, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabista ve Türkiye’den ilk siparişlerini aldı. Murat Bilici yaptığı açıklamada Katar ile de sipariş konusunda görüştüklerini ifade etti. Robotun her mevsim 7/24 çalıştığı belirtiliyor. Üzerinde bulunan sensör sayesinde temizlik yapacak olan Tower Craft, bina üzerindeki değişiklikleri anlayabilecek.

Murat Bilici Tower Craft’ın sadece cam yüzeyleri değil, dış cepheyi tamamen temizleyebileceğini vurguladı. Murat Bilici ‘’ Robot elektrik ile çalışıyor ve üzerinde bulunan rüzgar sensörleri ile rüzgarın hızını göre temizlik konumunu ayarlayabiliyor. Yapay zekası ile gerekli olan tüm birimlerin kontrolünü yapıyor ve otomatik olarak çalışıyor’’ ifadeleri ile açıklamada bulundu.

Ani elektrik kesintisi olduğunda ne olacak sorusu üzerine Murat Bilici şu ifadeleri kullandı; ‘’ Darbe emici koruma bariyerleri devreye giriyor. ‘’Tosi Box’’ ismi verilen cihaz ile mobil internet bağlantısı kurulabiliyor ve bu şekilde dünyanın her noktasından gerekli güvenlik erişimi sağlanabiliyor. Ürün bir çok tessten geçti ve tüm yönetmeliklere uygundur.’’

Son Eklenenler
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Son Dakika Haberleri
İLGİLİ HABERLER