Haberin Yeni Adresi

Mars’ta Tuğla Geliştirildi!

NASA’nın yeni çalışmasında Mars’ta inşaat için tuğla geliştirildiği belirtildi. Mars tuğlalarının basınç uygulanarak yapıldığı ve güçlendirilmiş betonlara oranla daha dayanaklı olduğu ifade edildi.

Mars’ta Tuğla Geliştirildi!
28 Nisan 2017 - 21:39 'de eklendi

İnsanoğlunun Mars’a giderek yaşayacağı ve orada bir toplum oluşturulacağı düşünülüyor. Bu nedenle Mars’ta yeni yapılan oluşturulması gerekiyor. Dünyada tuğlaların taşınmasının imkansız olduğu düşünülürse, Mars’ta yeni yapıların yapılması gerektiği gün gibi açığa çıkıyor.

NASA’dan İnanılmaz Araştırma!
San Diego Üniversitesi’nde NASA tarafından ekonomik destek sağlanan bir araştırmaya göre, Mars tuğlaları ısı uygulanmasına maruz kalmadan da yapılabilir. NASA çalışmalarına tam gaz devam ediyor. Çalışmanın başlangıcında simüle Mars toprağı, polimer ile karıştırılarak tuğlalar yapılmak isteniyordu. Bilim adamları uzun uğraşlar sonucu simülasyonun yeterli basınca maruz kalırsa polimere ihtiyaç olmadığı yönünde sonuçlar çıkardı.
Gerçekleşmesi için ilk olarak malzeme esnek lastik bir tüpün içine konuldu. Daha sonra tüp bir metreden 4, kg basınca maruz bırakıldı. Sonuç olarak yuvarlak bazı yapılar meydana geldi. Yapılan bu testler sonucu tuğlaların çelik ile güçlendirilmiş olan betonlardan daha dayanıklı olduğu anlaşıldı. Aynı zamanda tuğlaların başarısının altında büyük bazalt parçalarını kapsayan küçük demir oksit parçalarının olduğu düşülüyor.

Mars’ta Hayat Var Mı?
Mars’ta hayat olup olmadığı uzun süredir tartışılan ve cevabı bulunamayan bir soru. Mars kayalarının altında su olduğu bilinmektedir. Bilim adamları yaptığı açıklamada su kaynakları olabileceği de ifade ediliyor. Mars’ta kurulan insanlı araştırma üsleri, buz şapkalarından su çıkarmaya çalışıyor.

Mars’ın yüzeyinin insanların nefes almasına engel olacağı düşünülür. Bu nedenle Mars’ta hayat olmadığı iddia edilir. Yapılan araştırmalarla Mars’ta hayat olmadığı ve şimdiye kadar hiç kimsenin yaşamadığı belirtilir. Fakat Macar Bilim adamları yaptığı açıklama ile kafaları karıştırmıştır.

Macar Bilim adamları, Mars’ta hayat olduğunu belirterek ederek ortaya çok tartışılacak bir iddia ortaya atmıştır. 3 bilim adamından oluşmakta olan ekip, NASA aracının çektiği atmış bin fotoğrafı inceleyerek bu kanıya vardıklarını ifade ediyorlar. Biyolog Tibor Ganti yaptığı açıklamada Mars’ta yaşam koşulları yaratabilen organizmaların bulunduğunu belirterek kafaları karıştırmaya devam etti. Bu iddialar Mars’ta hayat olduğuna dair önemli kanıt niteliğinde.

Son Eklenenler
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Son Dakika Haberleri
İLGİLİ HABERLER