Haberin Yeni Adresi

Sosyal Medya Bağımlılığı Artıyor

Yapılan açıklamada, soysa medya bağımlıların her geçen gün arttığı ifade edildi. Açıklamada ‘’ Kişi ne kadar çok retweet/fav alırsa, aldığı haz o kadar artar ve bağımlılık sarmalı oluşur’’ ifadeleri kullanıldı.

Sosyal Medya Bağımlılığı Artıyor
29 Nisan 2017 - 14:25 'de eklendi

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen 4. Uluslar arası iletişim gününde ‘’dijital bağımlılık’’ konusu ele alındı. Konu etik, psikolojik ve nörolojik açılardan değerlendirildi. Psikiyatrist Prof. Doktor Nevzat Tarhan, yaptığı açılış konuşmasında dopaminin beynin ham maddesi olduğunu dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı; “Dopamin’i iletişimin konusu olarak incelemek, bilimin geleceğini görmeye eş değerdir. Şu an insanlık haz peşinde mi koşuyor, haz bağımlılık yaratır mı, insanlığın yaşam amacı değişti mi, neden yaşıyoruz, bunlar şu anın dünyasında yapılan tartışmalar. Bu nedenle bunların günümüzde ele alınması ve konuşulması çok önemli.”

Dijital Bağımlılık Baş Belası

Tarhan açıklamasının devamında, kuşakların sosyal davranış bakımından iyi incelenmesi gerektiğine dikkat çekti. Analiz edilmesi gereken konuların başında ‘’dijital bağımlılık’’ geliyor ifadelerine yer veren Tarhan ‘’ İnternet kuşağı bir çok risk taşıyor. Bunlarda biri de teknoloji yüzünden beyindeki ödül ve ceza sisteminin bozulması ve bağımlılık yapması.

Beyinde bulunan ödül ceza sistemi tamamen haz duygusu ile alakalı. Dopamin ise haz duygusunun temel maddesidir. Bağımlılığa aynı zamanda ödül yetmezliği sendromu adı da verilmektedir. İnternette, bağımlılık yapan maddeler gibi ödül yetmezliği yapar. Kişi internetin olmadığı ortamlarda krize girerse, bağımlılık başlamış olabilir’’ ifadelerine yer verdi.

İnternet Özgürlük Müdür?

Prof. Doktor Nazife Güngör ise bu seneki İletişim Günleri’nde ana konu başlığı olarak ‘’Dijital bağımlılık’’ konusunu ele aldıklarını ifade ederek sözlerine şu şekilde devam etti; ‘’Dijital ortam, özgürlük müdür, sınırlılık mıdır, bağlılık mıdır bu konuyu tartışacağız. Konu 2 boyut bulundurmakta. Bunlar psikolojik boyut ve iletişimsel boyut’’ Güngör açıklamasını bir sonraki yıllarda sağlık, kültürel bilimleri farklı boyutları ile ele alacaklarını ifade etti.

Yapılan açıklamalarda internet bağımlılığın yalnız kalma ve içe dönüklüğü arttıran bir faktör olduğu vurgulandı. Bazı kesimler internet bağımlılığının yerine ‘’kullanım bozukluğu’’ teriminin durumu daha iyi ifade edebileceğini belirtti. Akıllı telefonların kullanımının artması ile uyku düzenlerindeki bozulmalarda dikkat çekildi.

Son Eklenenler
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Son Dakika Haberleri
İLGİLİ HABERLER